Ogłoszenie

W dziale Strona i Forum pojawił się zaktualizowany regulamin, zapraszam do zapoznania się z nim

#1 2011-08-15 21:39:11

 palemeczka

Rysownik

31010145
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 6

Ze zdjęć

Gdzieś słyszałam że nie powinno się rysować ze zdjęć dlaczego ?

Offline

 

#2 2011-08-15 21:51:57

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: Ze zdjęć

Yhm. jeżeli odpowiada Ci być żywą kserokopiarką, ok.
Ale jeżeli dopiero się uczysz, to nie jest dobra droga. Ze zdjęć nie złapiesz proporcji, zasad perspektywy, ponieważ obraz jest płaski i nie nauczysz się rejestrować rzeczywistości. Jest to zupełnie inna percepcja, nie możesz pomierzyć samodzielnie wymiarów, skróty perspektywiczne są inne i ogólnie proporcje idą się... zjeść. Zdjęcie nie posiada trzeciego wymiaru, a to jest w rysunku ważne. Można próbować rysować ze zdjęć, ale gdy opanuje się zasady. Są osoby, które potrafią perfekcyjnie przekopiować zdjęcie. Ale jednak gdy chodzi o rysowanie z natury/wyobraźni, perspektywa i inne konstrukcyjne rzeczy padają.

Offline

 

#3 2011-08-15 21:58:35

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: Ze zdjęć

Moim zdaniem nic złego jest w rysowaniu ze zdjęć jeżeli chce się uchwycić pozę, wyraz twarzy osoby. Osobiście nie mam modela, więc często gęsto jestem zmuszona, aby samej sobie za pozować przed obiektywem. Niekiedy mam problem np. z ułożeniem nogi i zdjęcie mniej więcej w tej pozie, ułatwia mi sprawę. Nie zauważyłam, abym miała późniejsze problemy przez to, a właśnie poprawiłam proporcje w rysunku człowieka.

Co innego, gdy rysunek jest kopią zdjęcia.


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#4 2011-08-15 21:59:22

 peter.Ka

Rysownik

Skąd: Świdnik!
Zarejestrowany: 2011-08-09
Posty: 388

Re: Ze zdjęć

Zdecydowanie, widzę to po sobie, potrafię oddać kształt ze zdjęcia bardzo dobrze ale jak mi przychodzi rysować kamień leżący na ziemi to zamieniam sie w przedszkolaka na zajęciach plastyki

Offline

 

#5 2011-08-15 22:05:06

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: Ze zdjęć

Co innego, jeżeli chcemy uchwycić pozę, czy na podstawie wielu zdjęć zobaczyć, jak układa się ciało w danej pozycji, co innego kopiowanie całości. Chociaż ja i tak najwięcej staram się pozować sobie sama ;p

Offline

 

#6 2011-08-15 22:08:19

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: Ze zdjęć

Recz jasna, że o wiele lepszą sprawą jest rysowanie z natury. Nikt temu nie zaprzeczy. Nie wiem jak narysować drzewo - idę do parku rysuję jedno, dwa, trzy drzewka. Nie wiem jak narysować kubek - idę do kuchni, biorę kubek i rysuję. Nie wiem jak narysować jabłko - nie ma problemu, albo jest w domu, albo kupię i narysuję. Nie wiem jak narysować postać - proszę kogoś o pomoc i rysuję. Jeżeli nie mam kogo poprosić, no to mamy problem. Możemy sami po pozować.

Ja czasem wymyślam takie pozy, ze trudno mi jest przejrzeć się w lustrze ; d.


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#7 2011-12-26 15:37:19

 byKora

Rysownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-12-26
Posty: 31
WWW

Re: Ze zdjęć

Osobiście nie lubię rysowac ze zdjęć, jak już to z wyobraźni

Offline

 

#8 2012-05-27 03:34:20

 ramalooke

Rysownik

1583052
Call me!
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2012-05-27
Posty: 139
WWW

Re: Ze zdjęć

Odkopuję, ponieważ to ciekawy temat jest. Najpierw odpowiem na pytanie w pierwszym poście. Generalnie Sky podała już parę dobrych powodów, dla których rysowanie z natury jest lepsze niż ze zdjęć. Od siebie dodam jeszcze, że obiektyw nie jest w stanie wychwycić subtelnych przejść tonalnych oraz niektórych kolorów. Przez co obraz na zdjęciu nie jest do końca wierną kopią rzeczywistości. Poza tym rysując ze zdjęcia kopiujesz sposób w jaki ktoś inny (fotograf) patrzy na świat. Na zdjęciu masz gotową kompozycję chociażby.

Nie zgodzę się jednak z tezą, że ze zdjęć rysować się nie powinno. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Na pewno nie jest to dobry materiał do studiowania formy i światła. Ale jeśli używasz zdjęcia jako materiał referencyjny. Np. chcesz narysować aztecką maskę, ale do końca nie wiesz jak taka maska wygląda. Skopiowanie jej ze zdjęcia w celu późniejszego wykorzystania w ilustracji to nic złego. Podobnie z nauką anatomii. Generalnie fotki są spoko. Grunt by się do nich nie ograniczać. Ufff rozpisałem się ;P


'If you don't make mistakes, you're not working on hard enough problems. And that's a big mistake.'

Blog
Twitter
DeviantArt

Offline

 

#9 2012-06-23 21:53:32

 malgosia

Rysownik

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 29
WWW

Re: Ze zdjęć

Nie wiem czy powinno się to porównywać.
Uważam, że  rysowanie ze zdjęć jako takie nie jest złe, wręcz przeciwnie.  Próbując skopiować idealnie zdjęcie, ćwiczymy się z anatomii, światłocienia... ćwiczymy kreskę i zaczynamy dostrzegać więcej subtelności. Potem rysowanie sprawia nam coraz mniej problemów. Nie można jednak ograniczać się do samego przerysowywania zdjęć, proponuję to traktować bardziej jako ćwiczenie, wprawkę przed prawdziwym działaniem, np. rysowaniem z natury,

Offline

 

#10 2012-07-06 22:29:24

Polnik

oaza spokoju

6653902
Skąd: Słubice
Zarejestrowany: 2007-08-24
Posty: 472
WWW

Re: Ze zdjęć

BO TO NIE SZTUKA A RZEMIOSŁO! Prosto i dosadnie



  *zło*

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora